Csörömpölés nélkül
A mosogatógép története meglehetősen hosszú, noha a készülék maga fiatalabb, mint a mosógép. Diadalútja az 1850-es években kezdődött Amerikában; Európában a 20. század elején jelentek meg az első elektromos üzemű, beépített szivattyús mosogatógépek a német MIELE gyár termékeként. A szimpatikus fehér gép henger alakú volt, és a konyhába három keréken lehetett begurítani, az edényeket pedig a felnyitható tetőn keresztül lehetett a gépbe pakolni. Mára már ezek a készülékek mindenféle tekintetben hatalmasat változtak: magasabb mosogatási hőmérséklettel, kevesebb, noha erősebb hatóanyagokat tartalmazó mosogatószerekkel, kevesebb vízfogyasztással (14-18 liter víz alkalmanként), jelentős időmegtakarítással dolgoznak. A gépi mosogatást mozgó víz végzi, amely fuvókákon keresztül, meghatározott nyomással préselődik a gépbe elektromos pumpák segítségével. A forró, általában 55-70 Celsius fokos vízzel való mosogatás elpusztítja az edényeken előforduló baktériumokat, ezt a hőfokot az emberi kéz azonban nem bírja elviselni.
Kell vagy nem kell a mosogatógép?
A használatot ellenzők állítása szerint a lusta asszonyok gépe, nem mosogat megfelelően, sok vizet pocsékol, rengeteg elektromos áramot fogyaszt. Ezzel szemben a Miele készülék sokkal inkább az időtakarékos háziasszonyok berendezése, gondosan és jól dolgozik, alaposságára jellemző, hogy öt alkalommal öblíti el a mosogatásra belehelyezett eszközöket. A fajlagos vízfelhasználása alacsonyabb, mint a kézi mosogatásé, maga a művelet magas hőfokon történik, ami biztosítja a megfelelő biológiai tisztítás elemi feltételeit is. Elektromos áram felvétele valóban jelentős, de az összfogyasztása - a kézi mosogatás melegvíz igényével összehasonlítva - már egyáltalán nem.
Magyarországon 1997-ben még csak minden 100 háztartásból egy rendelkezett mosogatógéppel. Ez az arány 2000-re 3%-ra, 2005-re pedig 6%-ra változott. A legmagasabb növekedést a felső középosztály érdeklődése eredményezte, itt ugyanis az elmúlt egy-két évben 4-ről 11%-ra emelkedett a mosogatógép-ellátottság. Annak ellenére, hogy ma már egyre többen döntenek amellett, hogy beruháznak egy mosogatógépbe, még mindig sokan vannak, akik úgy gondolják, nem éri meg ilyen masinát vásárolni. Elsősorban az ő figyelmükbe szeretnénk ajánlani ezt a néhány sort.
A Miele gépek legelső és legkézenfekvőbb előnye, hogy nem nekem kell az edényeket, tányérokat, poharakat és evőeszközöket a gépbe pakolás előtt elmosogatni. Ezzel időt nyerünk, másrészt ezen túlmenően egyéb praktikus tulajdonság például, hogy kiválóan lehet benne elrejteni a koszos edényeket, azok addig sincsenek szem előtt, amíg várakoznak a megtisztulásra.
Ha ennél egy kicsit tudományosabban szeretném megközelíteni a kérdést és érveket felhozni amellett, hogy miért éri meg a kézi mosogatást gépire váltani, akkor az alábbi tényezőket és információkat tartanám a legmeggyőzőbbnek:
Idő
Egyes felmérések szerint heti 5-6 kézi mosogatás feltételezve, ha ehelyett mosogatógépet használunk, évente közel 250 óra szabadidőt nyerhetünk (egyes felmérések szerint mosogatógép használata nélkül 12 hónapot, azaz egy teljes évet veszítünk az életünkből, ennyi időt töltünk ugyanis kézi mosogatással.) Olvasható olyan cikket az interneten, mely addig merészkedett, hogy kimondta, tíz házassági tanácsadóból kilenc a mosogatógépet ajánlaná a problémák megoldására, tekintettel arra, hogy ezt az évi 250 órát a családunktól vesszük el, s ez végeredményben a konfliktusok eredendője. Véleményem szerint ilyen csodákra a tudomány mai állása szerint még nem képes ez a háztartási készülék, de ez persze egyáltalán nem von le az érdemeiből, hiszen nyilván senki sem szorul ötletre azzal kapcsolatban, hogy ezt az időt milyen más tevékenységre fordítsa a mosogatás helyett.
Környezetvédelem és megtakarítás
A mai világban az egyik legfontosabb érvelés a mosogatógépek mellett, hogy energiát és vizet takaríthatunk meg a használatukkal. Ha például naponta egy teljes edénykészletet mosogatógéppel elmosogatunk, ezzel egy év alatt kb. 500 kWh villamos energiát és 10.000 liter vizet takaríthatunk meg ahhoz képest, ha mindezt kézzel kellene elmosogatnunk. De ha csak évi 220 mosogatással kalkulálunk, alkalmanként egy órával számolva, akkor is 320 kWh energiát és 5700 liter vizet nyerünk.
A vízmegtakarítás különösen akkor jelentős, ha folyó víznél történő mosogatással vetjük össze. A mai modern mosogatógépek mindössze 10-18 liter vizet használnak fel 12 teríték elmosogatásához, ami jelentősen kevesebb, mint egy 40-50 perces kézi mosogatásnál felhasznált vízmennyiség.
Egészségvédelem
A mosogatógép használata mind a mosogatás, mind az edények és egyéb eszközök szárítása terén sokkal higiénikusabb megoldást jelent a kézi mosogatásnál. Kézi mosogatás esetén a víz hőmérséklete sokszor a 40C fokot sem éri el. Ez a hőmérséklet azonban kedvező a baktériumok szaporodása szempontjából. Ezzel szemben a mosogatógép akár 65-70C fokon is képes mosogatni, amelynek eredményeként elpusztulnak a baktériumok. Szárítási szempontból is kedvezőbb a mosogatógép, hiszen a forró levegő maradéktalanul szárazra varázsolja az elmosogatott konyhai tárgyakat, s már nem lesz szükség konyharuhára, amelynek leváló textildarabkái láthatatlanul is ösztönzik a baktériumok szaporodását. Az edények a gépből kivéve azonnal a helyükre tehetők, ellentétben a kézzel elmosogatott társaikkal, melyek az edényszárítóban egymás hegyére-hátára pakolva akár még másnap is csurom vizesek.
Kisbabás családok figyelem!
A mosogatógépben sokkal hatékonyabban kerülhetnek elmosásra a kisbabák tányérkái, evőeszközei és cumisüvegei is, hiszen a forró víz és a forró levegő sokkal biztonságosabbá teszi a baktériumok elleni védekezést
Zajszint
A MIELE mosogatógépeket nyugodtan beindíthatjuk akár éjszaka is, senki álmát nem fogják zavarni. Ezek ugyanis 40-50 dB zajszint mellett, közelről is alig hallhatóan üzemelnek.
Esztétika
A speciális többfunkciós mosogatószerek és a forró levegővel történő szárítás eredményeként a szekrénybe kerülő tányérok és poharak cseppmentesen szárazak és csillogóak lesznek. Ezt az eredményt kézi mosogatással és törölgetéssel lehetetlen elérni.
Típusok
A mosogatógépeknek két alaptípusa ismert: a különálló vagy önálló készülék, valamint a beépíthető társuk. Mindkét típus kapható 60cm vagy 45cm szélességben, előző 12 teríték, utóbbi keskenyebb gép pedig 8-9 teríték elmosogatására alkalmas. A különbség a különálló és a beépíthető készülékek között a magasságban és az előlapban van. A különálló gépek magassága 85cm, de tetejük levehető, így a munkalap alá betolhatóak. Ezek a készülékek előlappal rendelkeznek, így ezekre további bútorlap nem szerelhető. A készülékláb általában 1-1,5cm-t emelhető, így a munkalaphoz alulról befeszítve nem billenhet ki.
A beépíthető készülékek magassága 82cm és mindenképpen a munkalap alá kell helyezni, valamint részben vagy teljesen bútor előlappal kell ellátni őket, melynek vastagsága általában 18-19mm. Ezeknél a készülékeknél kimondottan ajánlott, hogy mindkét oldalról bútordarabok közé kerüljön beillesztésre, egyik oldala se maradjon szabadon.
Energiacímke-információk
A mosogatógépek energiacímkéje három információt tartalmaz: az első jelölés az energiafelhasználást, a második a mosási hatékonyságot, a harmadik pedig a szárítási hatékonyságot jelzi. A méréseket egységesen 60cm széles mosogatógépnél, 12 teríték elmosogatásakor végzik. Mindhárom kategóriában az "A" jelölés jelenti a legtakarékosabb/leghatékonyabb minősítést, így az "AAA" jelöléssel ellátott készülék tekinthető minden szempontból a legjobbnak.
A Miele mosogatógépeket Aqua-Stop vízbiztonsági rendszerrel is ellátják, amely az esetleges vízkárok ellen nyújt védelmet (pl. ha csőtörés miatt túl nagy a víznyomás, automatikusan elzárja a befolyó vizet).
Az Ecosensor (MIELE), Aqua-sensor (BOSCH, SIEMENS), Water Sensor (ELECTROLUX, AEG) és a Sensor system rendszer (ARISTON) érzékelőket pedig azért fejlesztették ki, hogy pontosan lemérjék a víz tisztasági fokát, beállítsák a hőmérsékletet, a mosogatás idejét, illetve azt, hogy hány öblítés szükséges a tökéletes végeredményhez. Hatékonyság felső fokon!
Hasznos tanácsok
- Nem ajánlott mosogatógépben mosni: fa, gyöngyház, csont, réz, illetve az aranyozott, ezüstözött tárgyakat.
- Az üvegtárgyakat kímélő programmal, 45-55 Celsius fokon javasolt mosni. Az ennél magasabb hőmérséklet hajszálrepedéseket okoz, az úgynevezett fénytelen üveg effektus lép fel.
- Az átlátszó üveg és rozsdaálló acél tárgyak vásárlásakor gondosan olvassák el a tisztítási előírásokat. Ezeket a tárgyakat kifejezetten ajánlott mosogatógépben tisztítani, csillogóvá válnak tőle.
- A műanyag edények közül csak a hőálló edényeket lehet mosogatógépbe tenni, különben a hő hatására deformálódhatnak.
- Az edényeken kívül a leszerelhető konyhai lapokat és grilleket, sütő tálcákat, tésztaszűröket is lehet gépben mosni.